Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
czwartek, 24 grudnia 2009
Wesołych świąt!

10:31, blog_esensja , Magazyn
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 listopada 2009
Zostań fanem "Esensji" na Facebooku!

Miło nam poinformować, że „Esensja” doczekała się swojego profilu na Facebooku. Zapraszamy wszystkich chętnych do zostania fanami. A także – rzecz jasna – do zachęcania znajomych, aby do grona fanów dołączyli.

Profil „Esensji” na Facebooku znajdziecie TUTAJ.

 

Konrad Wągrowski

12:23, blog_esensja , Magazyn
Link Dodaj komentarz »
środa, 01 lipca 2009
Pauza to także muzyka

Na czas nieokreślony zawieszamy działanie bloga Esensji. Powody? Wakacje, mało ludzi do generowania wpisów. Niewykluczone, że po wakacjach powrócimy z nowymi siłami.

Na razie zapraszam do "Esensji". Tam żadnych przestojów się nie przewiduje, a ciekawe bloki tematyczne na lato Was nie ominą.

Konrad Wągrowski

09:40, blog_esensja , Magazyn
Link Komentarze (1) »
środa, 24 grudnia 2008
Najlepszego!

Wesołych, pogodnych, zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia życzy ekipa tego bloga, redakcja Esensji oraz - gościnnie - jeden z bohaterów Świata Dysku Terry'ego Pratchetta.

10:44, blog_esensja , Magazyn
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 grudnia 2008
157 prezentów na gwiazdkę!

Jak pisze red. Paweł Franczak "Idą święta, niestety. Czas miłości, radości i szeroko zakrojonych strategii marketingowych.". Ja więc wpiszę się w ten trend i dziś będzie reklama. Wielkim nakładem sił i środków przygotowaliśmy solidny zestaw solidnych prezentów popkulturowych - w sumie 157 pozycji! Książki, filmy, komiksy, płyty, gry planszowe - co tylko dusza zapragnie. Jeśli nie znajdziecie wśród naszych propozycji czegoś dla siebie i bliskich, cała redakcja popełni solidarne seppuku. Oczywiście po uprzednim rzetelnym udokumentowaniu niemożności wybrania czegoś przydatnego, co tak naprawdę będzie oznaczało, że z zasady nie przepadacie za książkami, filmami, komiksami, płytami i grami planszowymi. To co właściwie robicie na tym blogu?

Ale na razie czytajcie:

20 komiksów, których będą wam zazdrościć

50 wydań DVD, których nie możesz przegapić

15 gier planszowych, które powinny znaleźć się pod choinką

Prezentuj, broń! (prezenty muzyczne)

50 książek, które możesz kupić w ciemno

Konrad Wągrowski

12:15, blog_esensja , Magazyn
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 grudnia 2008
Co czytać i oglądać w grudniu?

W ramach stałego cyklu tym razem moje osobiste przemyślenia nad tym, na co z dzieł (pop)kulturalnych należy stracić czas w grudniu 2008. Przyznam od razu, że zagubiła mi się edycja listopadowa - tytułem uzupełnienia stwierdzę więc, że w listopadzie oglądałem "Quantum of Solace", a inne rzeczy jeszcze czakają na swoją kolej.

Ale wróćmy do grudnia:

1. FILM

Trudnego wyboru właściwie nie było - jedyną wartą uwagi premierą kinową jest "Australia". Dlaczego? Bo romantyczna, bo epicka, bo znów Baz Luhrmann za kamerą. No i tak naprawdę nie ma praktycznie konkurencji.

 


 

2. KSIĄŻKI

Nie odmówię sobie sięgnięcia po tom trzeci opowiadań i nowel G. R. R. Martina "Retrospektywa". Człowiek, który napisał "Piaseczniki", "Pieśń dla Lyanny" czy "...za jeden miniony dzień" zawsze zasługuje na uwagę.

 


 

3. KOMIKS

Wiele ciekawych premier pojawia się w grudniu, ale ja oczywiście z największą niecierpliwością czekam na kolejnego "Wilqa". Dlaczego? Bo romantyczny, epicki... Bo po prostu chcę się dowiedzieć dlaczego nie będzie walczył z dinozaurami jak jakiś debil.

 

 

 

Jak co miesiąc więcej o ciekawych nowościach w naszych zestawieniach:

Do kina marsz…: Grudzień 2008

Do księgarni marsz…: Grudzień 2008

Po komiks marsz…: Grudzień 2008

Konrad Wągrowski

14:36, blog_esensja , Magazyn
Link Komentarze (1) »
sobota, 04 października 2008
Co czytać i oglądać w październiku?

Czego nigdy za dużo - to przewodników kulturalnych. Pozwólcie więc, że przedstawię swój osobisty, październikowy, skrócony. Jeden film, jedna książka, jeden komiks. Czyli na co w październiku będę chciał stracić swój czas i pieniądze. SKorzystam oczywiście z podpowiedzi z zestawu naszych redakcyjnych rankingów - chyba nie oczekujecie, że całą sieć przeszukam?

1. FILM

Październik nie jest jeszcze w Polsce miesiącem Bonda, więc musiałem się chwile zastanowić. Ponieważ jest całkiem obiecująco komediowo ("Jak stracić przyjaciół i zrazić sobie ludzi", "Boski chillout"), to i ja wybieram komedię. "Tajne przez poufne", Coenów, co jest, o dziwo, całkiem dobrym tłumaczeniem "Burn After Reading". Po pierwsze - bo cholernie lubię Coenów, nawet w tych mniej szanowanych wersjach jak "Ladykillers", czy "Okrucieństwo nie do przyjęcia". Po drugie, bo na razie "To nie jest kraj dla starych ludzi" jest chyba najlepszym filmem roku (Tak, wiem, jeszcze "Mroczny". Ciężki wybór). Bo trzecie, bo lubię George'a Clooneya, Brada Pitta, Tildę Swinton i Johna Malkovicha. No i - z wiekiem upodabniam się do Clooneya... Przynajmniej w kolorze włosów.

2. KSIĄŻKA

Wybór ciężki, dużo ważnych i poważnych pozycji. Więc ja przekornie wybieram coś lżejszego. Krzysztof Piskorski urzekł mnie mrocznym i krwawym thrillerem z epoki napoleońskiej "Złamani" w antologii "Księga strachu". Teraz tamten świat rozbudowuje na potrzeby całego cyklu o tytule "Zadra". Alternatywna wersja epoki Empire'u? Mam nadzieję, że będzie tak fajne, jak się zapowiada.

3. KOMIKS

Żadnych wątpliwości. Tylko "From Hell" (po polsku tym razem jako "Prosto z piekła") Alana Moore'a. Moore jest bogiem, a "Strażnicy" i "V jak Vendetta" należą do pierwszej trójki najlepszych komiksów wszech czasów (na dodatek zajmując dwie pierwsze pozycje). "From Hell" to chyba ostatnie z arcydzieł Moore'a, które do tej pory nie doczekało się polskiego wydania.

Korzystałem oczywiście z naszego zestawu polecanek:

Do kina marsz…: Październik 2008

Do księgarni marsz…: Październik 2008

Po komiks marsz…: Październik 2008

Jakieś kontrpropozycje?

Konrad Wągrowski

11:35, blog_esensja , Magazyn
Link Komentarze (1) »
środa, 24 września 2008
Jesteśmy ofiarami własnego sukcesu, czyli czemu Esensja wydaje się być zniknięta

Otóż jest to wynik znanego niektórym tzw. "wykop effect". Nasze teksty trafiają na główną stronę serwisu wykop.pl, a serwer Esensji notuje tysiące wejść. Notuje i czasem... no, na tym poprzestaje, nie pozwalając z racji zatorów na wejście na stronę.

Nie obawiajcie się, Esensja jest, pisze i bloguje. Tylko z racji chwilowych trudności obiektywnych, będących wynikiem wielkiego zainteresowania naszymi tekstami, tego nie widać. Ale próbujcie, a będzie Wam dane (prędzej lub mniej prędko) najlepsze popkulturalne pismo internetu.

 

Michał Kubalski

17:24, blog_esensja , Magazyn
Link Komentarze (5) »
poniedziałek, 21 lipca 2008
Nowy layout Esensji!

Esensja ma nowy layout!

Oto on:

Co? Za małe? Niewyraźne? Zapraszam więc TUTAJ.

Konrad Wągrowski

21:57, blog_esensja , Magazyn
Link Komentarze (5) »
piątek, 01 lutego 2008
Jak napisać mroczny wiersz i inne

Otchłań nicości
Odwraca się, skrywając
Rozdzierający krzyk przebudzenia
Popiół przeszłości
Odchodzi, znika
Nieistniejący wśród pustki.

Chcecie pisać takie wiersze na zawołanie, aby zrobić ogromne wrażenie na płci przeciwnej?! Zajrzyjcie do naszego poradnika "Jak napisać mroczny wiersz w klimacie gotyckim" , w którym Agnieszka Szady przedstawia prosty przepis na tworzenie mrrrocznej poezji.

Powyższy wiersz to tylko wersja dla początkujących, zobaczcie więc jak można dalej rozwijać mroczne figury stylistyczne.

Ostatnio dużo nam się pojawiło publicystyki z przymrużeniem oka i różnorodnych rankingów. Zobaczcie też:
- 10 komiksowych przywódców
- 10 filmów, których najprawdopodobniej nigdy nie zobaczycie

A dla tych, którzy lubią czytać wszystko w pigułce mamy najnowszy styczniowy numer "Esensji" . Jest to najgrubszy numer w całej historii magazynu. :)

 

 

Konrad Wągrowski

10:42, blog_esensja , Magazyn
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
Magazyn Esensja