Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
środa, 04 kwietnia 2012
Komiks-porno

Więcej oczywiście tylko w Esensji :)

14:27, blog_esensja , Komiksy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 kwietnia 2012
Seks nieletnich dziewcząt

Taki będzie temat najgłośniejszego kwietniowego komiksu "Zagubione dziewczęta" stworzonego przez guru tego medium Alana Moore'a do spółki ze swoją małżonką.

Niestety nie posiadamy obrazków (ale polecamy internet).

Za to posiadamy przegląd również innych, mniej (choć w przypadku "Kriss de Valnor" zapewne tylko "nieco mniej") wyuzdanych propozycji komiksowych - TUTAJ.

Na zachętę oczywiście okładki:

 

      

09:55, blog_esensja , Komiksy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 października 2010
Funky Koval powrócił!

Zapowiadany już od kilku miesięcy Funky Koval powrócił na łamy Nowej Fantastyki. Chyba spóźniony o kilka lat - dziś taki news nie elektryzuje, jak kiedyś. Ale zawsze dobrze, że wraca, bo przecież historia nie jest zakończona. Tylko, że obawy sa duże - część trzecia już ponad dekadę temu została uznana za bez wątpliwości najsłabszą scenariuszowo, a Bogusław Polch już od lat nie rysuje tak jak niegdyś.

I jakie wrażenia po pierwszym odcinku? Na razie niewiele można powiedzieć. Komiks zaczyna się dokładnie w punkcie, w którym został zakończony (chwała za "streszczenie poprzednich odcinków") i na tych 4 planszach zamieszczonych w Nowej Fantastyce wiele się nie dzieje. Musmy poczekać na rozwinięcie fabuły.

Natomiast można już coś powiedzieć o rysunku Polcha. Dwie rzeczy rzucają się w oczy i żadna nie budzi entuzjazmu. Po pierwsze - Polch praktycznie pomija drugi plan, koncentruje się na postaciach, rezygnując tła. A to przecież owo wycyzelowane tło było kiedyś największym atutem rysunku. Co gorsza, Brenda na niektórych rysunkach nie przypomina Brendy! Hmmm...

Kolejne wrażenia wkrótce.

 

Konrad Wągrowski

21:04, blog_esensja , Komiksy
Link Komentarze (1) »
piątek, 21 maja 2010
Mój ulubiony kadr

Mamy w Esensji cykl “Kadr, który...”  – prezentujemy w nim komiksy, które w jakiś szczególny sposób zrobiły wrażenie na członkach redakcji: ze względu na niepowtarzalny nastrój, piękną kreskę, kompozycję lub coś jeszcze innego. W komiksie “Order of the Stick”, który swego czasu z entuzjazmem zrecenzowałam poszczególne kadry co prawda nie porywają (z powodu uproszczonej formy rysowania, która zresztą niejednokrotnie jest źródłem gagów – na przykład rozmowa u handlarza uzbrojenia: “Nosisz długie spodnie?!” “Tak. Wiem, jesteśmy tak rysowani, że trudno się połapać.”[1]), ale za to jest kilka plansz, które uwielbiam.

Odcinek pod tytułem “The Paladin is Your Pal” rozgrywa się w trakcie inwazji armii goblinów na Azure City (Lazurowe Miasto). Jeden z głównych bohaterów, Elan, może skutecznie walczyć rapierem tylko wtedy, kiedy rzuca dowcipne kalambury: w tym momencie kończą mu się już pomysły, zaś przeciwnicy są tak zdegustowani kiepskimi żartami, że sami zaczynają mu podpowiadać. Ale to nie ten epizod mnie zachwycił, lecz... liścik miłosny przesłany Elanowi przez jego ukochaną Haley za pomocą strzały, oraz sytuacja, która potem następuje: nieszczęsny szermierz zbiera ochrzan od głównodowodzącego niczym uczniak przekazujący tajne wiadomości podczas lekcji. No, czyż oni nie są uroczy? :-)

 

Agnieszka Szady

[1] Tłumaczenie własne.

Tagi: komiks
10:31, blog_esensja , Komiksy
Link Komentarze (1) »
piątek, 05 lutego 2010
Watchmen Babies

Przyczatawszy informację o tym, że DC komiks ma zamiar rozszerzać uniwersum Strażników poprzez różnorodne prequele, sequele i spin-offy, przypomniałem sobie jeden z fajniejszych popkulturowych pomysłów z ostatnich sezonów "Simpsonów" - właśni taki spin-off Strażników, zatytułowany... "Watchmen Babies":

 

I o to zapewne chodzi.

A ja osobiście czekam na informacje o rozbudowie uniwersum "Szninkla". Przecież ten świat ma w sobie tyle potencjału.

Konrad Wągrowski

14:02, blog_esensja , Komiksy
Link Komentarze (2) »
środa, 20 stycznia 2010
Komiksy roku - wyróżnienie specjalne

Przy okazji wybierania nominacji do komiksu roku (przy okazji - gorąco zapraszamy do głosowania) przetoczyła się przez redakcję mała dyskusja na temat jednej z pozycji. Ostatecznie, ponieważ nie mogliśmy wybrać, który album mógłby dostąpić zaszczytu nominacji, zdecydowaliśmy się przyznać wyróżnienie specjalne - pierwsze tak obszerne wydanie "Tintina" w Polsce uważamy za wydawnicze wydarzenie komiksowe roku.

 

11:41, blog_esensja , Komiksy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 sierpnia 2009
Boski A'Tomek

Maciek Fitzner, wypisując w dzisiejszym materiale najlepsze teksty A'Tomka spośród pojawiających się we wszystkich zeszytach Tytusa, Romka i A'Tomka (którym poświęcilismy obszerny cykl i recenzujemy na bieżąco) zapomniał o - moim zdaniem - najważniejszym teście A'Tomka, właściwie definującym tę postać. Pojawia się ów tekst w części X, gdy chłopcy przeprowadzają przyspieszony rozwój cywilizacyjny. A'Tomek zaznacza, że musi pojawić się obowiązkowy motyw czczenia bóstw:

 

Doskonałe, nieprawdaż?

Konrad Wągrowski

16:42, blog_esensja , Komiksy
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 kwietnia 2009
"Polityka" odkrywa Amerykę! Znów!

Śmiałem się niedawno, że przy okazji premiery "Strażników" tygodnik "Polityka" po raz kolejny opublikuje artykuł o tym, że komiks jest rozrywką niekoniecznie dla dzieci, w najlepszym razie dając go do napisania Kamilowi Śmiałkowskiemu lub Mykowi, w najgorszym - robiąc to we własnym zakresie. Jak się okazuje, pomyliłem się ledwie o miesiąc. Dziś w artykule (autorstwa Justyny Sobolewskiej, czyli zwyciężył ten gorszy wariant) czytamy:

"Komiksy przestały być tylko dla dzieci. Mierzą się z rzeczywistością, polityką, historią, z kłopotami z tożsamością."

No niesamowite po prostu. Kto by się spodziewał.

Na następny artykuł o tym samym, z identyczną, jakże odważną tezą, czekam za jakiś rok.

Konrad Wągrowski

13:10, blog_esensja , Komiksy
Link Komentarze (3) »
piątek, 06 marca 2009
Świry na szczytach

Watchmen” Alana Moore’a przeczytałem dzięki WO. Po lekturze, zadumałem się po raz n-ty na różnorodnością interpretacji tego samego dzieła. Wątek historii alternatywnej niespecjalnie mnie zainteresował, zachwyciła mnie natomiast opowieść o tym, kto zostaje superbohaterem. Otóż autor twierdzi, że świry. Ludzie niespełnienie, zakompleksieni, nie umiejący się odnaleźć.

Watchmen

Co więcej, jeżeli nawet normalny człowiek zostaje superbohaterem, to i jemu talent, przepraszam za kolokwializm, pada na mózg - doktor Manhattan świadkiem. Moore dotknął tu prawdy oczywistej, na którą jednak patrzymy niechętnie, nieustannie się łudząc – po władzę i potęgę pchają się zazwyczaj ludzie niespełna rozumu. A nawet jak przypadkiem wpadnie ona do ręki komuś rozsądnemu, to już wkrótce spaczy go i przekształci w kreaturę nie do poznania.

Eryk Remiezowicz 

O filmie "Watchmen: Strażnicy" czytaj w Esensji:
"Cierpienia młodego Rorschacha, czyli o pełnej cierni drodze „Strażników” na ekran"
"Superheros patrzy na człowieka, widzi robaka, ale po chwili przygląda się uważniej" (recenzja)

10:37, blog_esensja , Komiksy
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2009
Czytajcie "Odstające Ucho"

Mała reklama. Dziś opublikowaliśmy ostatni odcinek pierwszej części komiksu M. Fitznera "Odstające Ucho", czyli epickiej opowieści o miłości i myszach. To znaczy, że osoby, które do tej pory komiksu nie śledziły, mogą zacząć go czytać od pierwszej części i od razu poznać od deski do deski. Moim skromnym zdaniem, warto (inaczej bym przecież nie wprowadzał tej notki, nieprawdaż?).

Zacznijcie czytać TUTAJ.

Na zachętę pierwsza plansza:

 


 

Konrad Wągrowski

13:05, blog_esensja , Komiksy
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
Magazyn Esensja