Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
poniedziałek, 02 kwietnia 2012
Najciekawsze książki na kwiecień

Kosmos, PRL i seks. Możecie układać to sobie w dowolnych konfiguracjach, ale to będą najgorętsze tematy w kwietniowych nowościach książkowych.

Przeczytacie o nich TUTAJ.

A na zachętę najciekawsze okładki:

14:20, blog_esensja , Książki
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 marca 2012
Czekamy na zakochane zombie

Czy "Zmierzch" ma obiektywne zalety literackie?

Jakie są wady "Zmierzchu"?

Czy można się identyfikować z Bellą?

I dlaczego do jasnej cholery kilkusetletnie wampiry chodzą do szkoły?!

...czyli czterech nastoletnich redaktorek Esensji dyskusja o "Zmierzchu".

Tagi: zmierzch
09:10, blog_esensja , Książki
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 października 2010
Moja pierwsza polska powieść fantastyczna

Zastanawiam sie, jaki tu wpis stworzyć, przy okazji startu rankingu na 50 najlepszych polskich powieści fantastycznych... Wiem, jaki na koniec owego rankingu - Wielcy Nieobecni, ale przecież dziś nie zdradzę Wam, że w zestawieniu nie ma dzieł Lucyny Penciak (kultowe "Neurony zbrodni"), cze Edwarda Wiekiery (równie kultowe "Marsjanie są wśród nas"). Na to przyjdzie czas w piątek.

Dziś więc próbuję sięgnąć pamięcią i przypomnieć sobie, jaką pierwszą "dorosłą" polską powieść fantastyczną czytałem. Z pewnością nie była to fantasy, no taki gatunek praktycznie nie istniał do czasów Sapkowskiego. Być może był to Lem, ale nie jestem przekonany - "Niezwyciężonego" i "Solaris" czytałem wystarczająco wcześnie, by ich za dobrze nie zrozumieć. Ale chyba było to coś mniej istotnego, coś ze słynnej KAW-owskiej serii... Jeden tytuł pamiętam dziś doskonale: "Planeta Zielonych Widm" Zbigniewa Prostaka. Rzecz z dzisiejszej perspektywy z pewnością naiwna do przesady, popełniająca wszelkie możliwe grzechy polskiej fantastyki w każdym wydaniu, ale wówczas... Podróż kosmiczna, obca planeta, kontakt - to się czytało!

Zapewne było coś wcześniej, ale przyjmijmy, że to "Planeta Zielonych Widm" dzierży palmę pierwszeństwa. Niech ma. Skoro - to chyba nie tajemnica - nie załapała się do naszego rankingu. :)

A u Was co było pierwsze?

 

Konrad Wągrowski

17:44, blog_esensja , Książki
Link Komentarze (4) »
wtorek, 07 września 2010
Książki powinno się czytać!

Od dwóch dni publikujemy na "Esensji" Dekalog Maniaka Książkowego. Zaprezentowaliśmy część pierwszą i drugą - w sumie 20 przykazań (wiemy, wiemy - to już nie powinno się nazywać Dekalogiem). Przykazań, które - jak sądzimy - okreslają każdego książkowego maniaka. Jesli takowymi jesteście, powinniście nas zrozumieć. Jeśli nie jesteście - czegoś się o nas dowiecie. :)

Nie wszystkie przykazania zmieściły się w dwudziestce. Żal nam jednak tych pominiętych, dlatego zobaczcie je tutaj:

Nie ma czegoś takiego jak ulubiona książka albo książka, którą warto by zabrać na bezludną wyspę. Pytanie o to - poza tym, że sztampowe jak wszyscy diabli - to jak pytanie o ulubione dziecko. Kretyńskie, warto dodać dla ułatwienia.

Najlepsze biblioteki to takie, w których się samemu wędruje między regałami. Książki mają swój zapach, a wypełnione nimi regały urok. Biblioteki, w których wypełnia się rewersy, to tylko uboższy krewny.

VAT na książki ma pozostać zerowy. Bo w ryja.

Szanowanie książek nie oznacza, że wyglądają one, jakby świeżo je wypchnięto z drukarni. Książki mają być zaczytane.
(uczciwie mówiąc, część redakcji nie zgadza się z powyższym, a wy co sądzicie?)

Żony, pióra, szczoteczki do zębów i ulubionej książki się nie pożycza.

Pamiętaj, książki to doskonała inwestycja. Nie zje ich nigdy inflacja, nie grozi im załamanie rynku walutowego, a złodzieje nigdy nie zainteresują się twoją biblioteczką.

Idealny cytat-motto dla zapalonego czytelnika pochodzi z "Indiany Jonesa i ostatniej krucjaty". SS-man wpada do wnętrza czołgu i zaczyna bić po twarzy profesora Henry'ego Jonesa, pytając: "O co chodzi z tą książką, z tym twoim małym dzienniczkiem? Bez mapy jest bezużyteczny, a jednak wróciliście do Berlina, by go zdobyć. Dlaczego? Co ukrywacie? Co takiego mówi wam ten dziennik, czego nie mówi nam?" Na co zirytowany profesor odpowiada: "Mówi mi, że tacy maszerujący w rządkach durnie jak wy powinni czytać książki, zamiast je palić." Właśnie. Książki powinno się czytać.Czytaj też:

Dekalog maniaka książkowego (1)

Dekalog maniaka książkowego (2)

Dorzucicie coś do naszego zestawienia?

12:33, blog_esensja , Książki
Link Komentarze (4) »
piątek, 03 września 2010
Konkurs na literacki blog miesiąca

Pozwalamy sobie przedrukować informację o konkursie na najlepszy blog literacki miesiąca, wcześniej zamieszczony TUTAJ.

Zasady konkursu

Co miesiąc mamy zamiar nagradzać jeden blog poświęcony literaturze i książkom. Wybieramy spośród wszystkich blogów, które zostaną do nas zgłoszone.
Zwycięzca otrzymuje oczywiście Paczkę książek.
Wszystkim wyróżnionym zapewnimy promocję na łamach „Esensji” i prawo do startu w kolejnych edycjach.

 

Zgłoszenie do konkursu

Zgłaszać bloga należy w ramach edycji wrześniowej do końca miesiąca. Zgłoszenie powinno zostać wykonane poprzez wysłanie w mailu adresu internetowego bloga (URL) na adres ksiazki@redakcja.esensja.pl. I to wszystko.

 

Nagroda główna

Nagrodę główną w każdym miesiącu przyznamy blogowi, który… spodoba nam się najbardziej. A to oznacza, że powinien zawierać teksty (recenzje, felietony) na temat książek pisane ze szczerą pasją, z ciekawą argumentacją, ładnym i poprawnym językiem, w miarę regularnie.
Nagrodą główną jest Paczka książek. Z pewnością nie będzie to mniej niż 5 książek, ciekawych nowości wydawniczych, będziemy się starali co miesiąc, aby nagroda była jeszcze bardziej atrakcyjna. Nagrodę wyślemy pocztą.
Laureat głównej nagrody nie może startować w kolejnych edycjach zabawy.
Blog laureata będzie podlegał dodatkowo takim samym formom promocji, jak blogi wyróżnione (patrz niżej).

 

Wyróżnienia

Wszystkie blogi, które nam się spodobają, będą promowane na łamach „Esensji":
  • Poprzez informację o wyróżnieniu w formie esensyjnego newsa
  • Poprzez dodanie do menu „Esensji” w opcji „Blogi”
  • Poprzez regularne informowanie o nowych wpisach na Blogu „Esensji”. (1/3 wpisu i link do całości na wyróżnionym blogu)
  • Poprzez regularne informowanie o nowych wpisach w newsach „Esensji" w cyklu „Co ciekawego na zaprzyjaźnionych blogach".
Jednocześnie oczekujemy od wyróżnionego:
  • Zamieszczenia na swym blogu informacji o wyróżnieniu bądź nagrodzie.
  • Zamieszczenia na swym blogu loga i linku do „Esensji”.
  • Recenzowania na potrzeby „Esensji” przynajmniej jednej w miesiącu książki wybranej z listy i dostarczonej recenzentowi darmowo przez „Esensję” za pomocą poczty. Recenzja taka może także (z jedniodniowym opóźnieniem) zostać zamieszczona na własnym blogu (z adnotacją, że tekst pochodzi z „Esensji”).

 

Krótko mówiąc…

Przysyłacie nam link do świetnego bloga, my go reklamujemy na naszych łamach na różne sposoby i przysyłamy Wam za darmo książki do recenzji. Może być?
12:54, blog_esensja , Książki
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 30 sierpnia 2010
Książki są odlotowe!

Zaczynamy nową akcję. Akcję, w której chcemy pokazać, jak fajną rzeczą są książki. Jak wielką przygodą. Jak kapitalną rozrywką. Akcję bez zadęcia, na luzie, z humorem. Akcję, w której chcemy, aby wszystkim udzieliła się chęć czytania książek, a ci czytający nałogowo przestali się czuć wyrzutkami i "zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas". Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

 

14:46, blog_esensja , Książki
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 lipca 2010
Dyzmanagement

Wysłuchuję właśnie "Kariery Nikodema Dyzmy" w znakomitej interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Dotarłem do chwili, kiedy Nikodem przejmuje władzę nad wydartym Kunickiemu majątkiem i wygłasza mocną mowę do zarządzających nim oficjeli. Dzięki niej znam już odpowiedź na pytanie p. Gadomskiego (http://wyborcza.pl/1,76498,8034393,Dlaczego_nie_ma_polskiej_Nokii.html).

Otóż kult silnego człowieka, Dyzmy, takiego, co weźmie za mordę i zagoni do roboty, żyje wciąż w Polsce. A Dyzmanagerowie, uznający jedynie pięść i cięcie kosztów, nigdy nie stworzą firmy bazującej na wiedzy, bo w ludziach wykształconych i kreatywnych budzą obrzydzenie.

Na koniec, optymistycznie, proponuję obejrzeć  kunszt aktorski w akcji. Wielki, wielki serial, wielka rola p. Romana.

 

Eryk Remiezowicz

12:04, blog_esensja , Książki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 01 czerwca 2010
Dzień Dziecka!!!

Z okazji dzisiejszego Dnia Dziecka mały filmek dla przypomnienia - świetna ekranizacja świetnej książeczki!

A jeśli Wam mało, zobaczcie wspominkowy tekst o aż 59 najfajniejszych książkach dzieciństwa. TUTAJ.

21:43, blog_esensja , Książki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 25 maja 2010
Fantastyka zbyt fantastyczna

„Accelerando” Charlesa Strossa maluje przyszłość, w której ludzkość stopniowo rezygnuje ze swych ciał, obracając się w programy operujące na rozdrobnionym na komputery Układzie Słonecznym. Powieść dowodzi pomysłowości autora, ma też tę zaletę, że pokazuje przyszłość z innego kąta patrzenia – poprzez ewolucję i nieustającą grę ekonomii i prawa.

Problem w tym, że autorowi poszło za dobrze. Jego post-ludzie są odrobieni tak dobrze, że w pewnym momencie traci się do nich jakiekolwiek uczucia. Nie ma nici porozumienia – ot, obcy zajmują się obcymi problemami, czemu też miałbym o tym czytać? I tak, skrząca się ideami, oryginalna powieść wędruje, niedoczytana do końca, na półki w piwnicy.

 

Eryk Remiezowicz

poniedziałek, 26 kwietnia 2010
Kozak idzie pod prąd

Wampiry są dziś na topie, strach otworzyć lodówkę, a Magdalena Kozak porzuciła świat krwiopijców i przesiadła się na sf - do księgarń właśnie trafił "Fiolet", jej kolejna powieść. Inwazja obcych, żołnierze na ulicach Warszawy i spadochroniarze na niebie - dla mnie bomba! Recenzja wkrótce, tymczasem obejrzyjcie przygotowany przez Staszka Mąderka trailer "Fioletu":

Karina Murawko-Wiśniewska

15:13, blog_esensja , Książki
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Magazyn Esensja