Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
poniedziałek, 16 września 2013
Dzień w Esensji: 15.09.2013
Sebastian Chosiński

East Side Story: Obława, obława! Na starych ludzi obława

Starzec” Ermeka Tursunowa zabiera nas w niezapomnianą i pełną emocji podróż do Azji Środkowej, w kazachstańskie stepy – tyleż piękne i fascynujące, co nieprzyjazne i niebezpieczne. Historia wiekowego Kasyma to opowieść w duchu Ernesta Hemingwaya – o zmaganiach człowieka zarówno z przeciwnościami losu i natury, jak i własnymi słabościami.

Czytaj więcej


Daniel Markiewicz

Nierówny grunt

„Ziemia pod jej stopami” opowiada o przekraczaniu granic na tyle różnych sposobów, że Salman Rushdie powinien dostać dożywotni paszport do wszystkich miejsc we Wszechświecie.

Czytaj więcej


Książka na dziś: Peter Watts - Ślepowidzenie

Codziennie polecamy jedną z książek z naszej księgarni, która wydaje nam się szczególnie interesująca. Dzisiejsza propozycja to Peter Watts - Ślepowidzenie.

Czytaj więcej14:37, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
Dzień w Esensji: 14.09.2013
Sebastian Chosiński

Tu miejsce na labirynt…: Rytualne przekraczanie granic

Niedawno mieliśmy okazję przyjrzeć się najnowszej płycie solowej amerykańskiego trębacza jazzrockowego Daniela Rosenbooma „Book of Omens”; dzisiaj natomiast przedstawiamy inny, opublikowany w ostatnich miesiącach album, w którego powstaniu miał wydatny udział muzyk z Kalifornii – „Ritual” formacji Dr. Mint. I choć materiał, który ukazał się na tym krążku, ma już pięć lat – nie zestarzał się ani trochę.

Czytaj więcej


Sebastian Chosiński

Komisarz na rauszu

Tytuł powieści „Maigret w pensjonacie” zdecydowanie uznać należy za mylący. Georges Simenon zdecydował się bowiem wysłać swego ulubionego bohatera do pensjonatu panny Clément nie na wypoczynek, jak można by się spodziewać, ale w związku z dochodzeniem w sprawie usiłowania zabójstwa inspektora Janviera.

Czytaj więcej


Książka na dziś: Anna Kańtoch - Przedksiężycowi. Tom II

Codziennie polecamy jedną z książek z naszej księgarni, która wydaje nam się szczególnie interesująca. Dzisiejsza propozycja to Anna Kańtoch - Przedksiężycowi. Tom II.

Czytaj więcej


Powrót marsjanskich zombie

Wydawałoby się że różnego rodzaju zombiepodobne stworzenia grasujące na Marsie wyszły już z mody, ale najwyraźniej ten pomysł ma w sobie coś, co przyciąga kolejnych scenarzystów. Tym razem do wyprawy na czerwoną Planetę zniechęcają nas Anglicy.

Czytaj więcej


Agnieszka Szady

Polcon literacki i naukowy

Relacja z Polconu 2013, z powodu braku umiejętności multilokacji u naszej wysłanniczki, obejmuje oczywiście tylko nieliczne punkty niezwykle bogatego programu. Zapraszamy do przeczytania o szalonych naukowcach, o wojnach w rozmaitych egzotycznych miejscach i czasach, o różnych panelach dyskusyjnych, a także – last but not least – o tym, jakich błędów powinny wystrzegać się osoby nadsyłające swoje utwory do działu literackiego Esensji.

Czytaj więcej


Magdalena Wolff

Okładka: Goshimboku

Czytaj więcej

14:36, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
Dzień w Esensji: 13.09.2013
Marta Bałaga

Wenecja 2013: Pani Zemsta

Greckiemu filmowi „Miss Violence” przypadły na tegorocznym festiwalu w Wenecji aż dwie główne nagrody; odtwórca głównej roli Themis Panou zdobył Puchar Volpi za najlepszą rolę męską, a Alexandrosowi Avranasowi przyznano Srebrnego Lwa za reżyserię.

Czytaj więcej


M. Fitzner

Chaps #418: 5.13

Psychologia pecha...

Czytaj więcej


Jacek Jaciubek

Do góry nogami

Znany ze znakomitych, dickowskich w duchu „Złych małp” Matt Ruff po raz kolejny postanowił sprawdzić, co dzieje się ze światem, którym rządzą wielkie teorie spiskowe i ludzie gotowi poświęcić wszystko, by osiągnąć swój cel. Barwni bohaterowi, nieco szalona intryga, nietuzinkowy świat przedstawiony stanowią o walorach „Mirażu”, ale nie jest to powieść wolna od wad.

Czytaj więcej


 
Marcin Mroziuk

Mała Esensja: Rozkosze łamania (nie tylko) głowy

„Złam to” jest doskonałym przykładem na to, że proste – zrozumiałe nawet dla kilkulatka – reguły łamigłówki mogą zaowocować zadaniami, które przyprawią o ból głowy nawet prawdziwych wyjadaczy wszelakich rozrywek umysłowych.

Czytaj więcej


Nowy „RoboCop” na plakacie i w zwiastunie

W tym tygodniu mieliśmy okazję zobaczyć zwiastun remake’u „RoboCopa” i plakat filmu.

Czytaj więcej


Ender mówi po polsku

Prezentujemy dwa polskie zwiastuny „Gry Endera”, w tym jeden z dubbingiem. Oznacza to oczywiście, iż film trafi do kin także w polskiej wersji językowej. Film w kinach od 1 listopada 2013.

Czytaj więcej14:32, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 września 2013
Dzien w Esensji: 12.09.2013
Marta Bałaga

Wenecja 2013: W drodze


Przed rozpoczęciem 70. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji przewodniczący jury Bernardo Bertolucci, obiecał, że będziemy zaskoczeni werdyktem. Dotrzymał słowa. Złotego Lwa przyznano filmowi „SacroGRA” w reżyserii Gianfranco Rosiego. To pierwsze zwycięstwo włoskiego filmu od 1998 roku, kiedy to Gianni Amelio odebrał statuetkę za „Cosi ridevamo” i zarazem pierwszy raz, kiedy główną nagrodę przyznano filmowi dokumentalnemu.

Czytaj więcej


Sebastian Chosiński

Kula dla autora! Nie w głowę, lecz pod pachę

Niestety, „Komarów” Holendra Barta Nijstada to jeden z najsłabszych komiksów wydanych przez poznańską Centralę. Dziwi to tym bardziej że rok temu praca została uznana za najlepszą podczas Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura. Nie zmienia to jednak faktu, że historia młodego chłopca, którego miasto rodzinne pada ofiarą katastrofy, nie niesie ze sobą – poza paroma efektownymi wizjami – żadnych wartościowych przemyśleń.

Czytaj więcej


Książka na dziś: China Miéville - Ambasadoria

Codziennie polecamy jedną z książek z naszej księgarni, która wydaje nam się szczególnie interesująca. Dzisiejsza propozycja to China Miéville - Ambasadoria.

Czytaj więcejJoanna Kapica-Curzytek

Wszyscy szukają „Astrologa”


Miłośnicy thrillerów, których bohaterowie poszukują zaginionych obrazów i wyjaśniają zagadki z przeszłości na pewno będą usatysfakcjonowani. Choć powieść nie wykracza poza utarty i ograny już schemat, nie przeszkadza to stwierdzić, że jest dobrze napisana i nieźle się czyta.

Czytaj więcej17:42, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 września 2013
Dzień w Esensji: 11.09.2013
Sebastian Chosiński
Tu miejsce na labirynt…: Fusion na folkową nutę

Akihisa Tsuboy to jeden z najbardziej znanych i cenionych skrzypków rockowych w Japonii. Od dwudziestu lat stoi na czele progresywno-jazzowej formacji KBB, która właśnie – po sześciu latach przerwy – opublikowała nowy studyjny album. „Age of Pain” powinien przypaść do gustu tym wszystkim, którzy cenią wiolinistykę Jean-Luca Ponty’ego, Didiera Lockwooda czy Davida Crossa. I którym nie przeszkadza fakt, że od czasu do czasu w muzyce rockowej pobrzmiewają także nuty folkowe.

Czytaj więcej


M. Fitzner
Chaps #417: Kluczowy świadek

Nieprawda w oczy kole…

Czytaj więcej


Łukasz Bodurka
Gdy razem z tygrysem wyruszasz na Alaskę

Calvina ma się w jednym momencie ochotę udusić, w drugim jego zmagania z absurdami świata dorosłych zmuszają do śmiechu, w trzecim do chwili głębszego namysłu. Czasem wywołują wszystkie trzy reakcje naraz. Po przeczytaniu „Jukon czeka!” Billa Wattersona łatwo zrozumieć, czemu przygody Calvina i Hobbesa zaliczono w poczet najsławniejszych serii komiksowych na świecie.

Czytaj więcej


Sebastian Chosiński
Kto zabił? I kogo?

To już wiemy – Georges Simenon był nie tylko wybitnym autorem powieści kryminalnych, ale również psychologiczno-obyczajowych! Swoją drogą w książkach o komisarzu Maigrecie idealnie łączył oba nurty swojej twórczości. O czym dobitnie przekonuje „Maigret i sobotni klient”, jedna z późniejszych części cyklu o sympatycznym, choć nieustępliwym glinie z Paryża.

Czytaj więcej


Marta Bałaga
Wenecja 2013: Umarli milczą

Uberto Pasolini jest z pochodzenia włoskim arystokratą spokrewnionym z samym Luchino Viscontim. Jego drugi film, „Still Life” jest jednak stuprocentowo brytyjski, pokazywany w sekcji Orrizonti został nagrodzony w Wenecji za reżyserię.

Czytaj więcej


Marta Bałaga
Wenecja 2013: Samotność w wielkim mieście

Z Uberto Pasolinim, który za swój drugi film, „Still Life”, został nagrodzony w Wenecji za reżyserię, o samotności, pracy z Eddiem Marsanem i lodach rozmawia Marta Bałaga.

Czytaj więcej


Marta Bałaga
Wenecja 2013: Ze szkoły drukarskiej na festiwal w Wenecji

Z odtwórcą głównej roli w „Still Life”, brytyjskim aktorem Eddiem Marsanem, o filmie Uberto Pasoliniego, podejściu do aktorstwa i normalnym seksie rozmawia Marta Bałaga.

Czytaj więcej11:08, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
Magazyn Esensja