Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
czwartek, 30 września 2010
Zastąpię twoją żonę we wszystkim, czyli Książki Naszej Młodości po latach

Przy okazji ślicznego (nieskromnie mówiąc) rankingu „Książki naszej młodości” przypomniałem sobie jak ciekawe jest wracanie do takich pozycji po latach. Młodzieżowe, nie młodzieżowe, ale jednak pewne komunikaty były kierowane do dorosłych. A przynajmniej dla nich tylko zrozumiałe.

Pomyślałem o tym przy okazji świetnego „Białego Jaguara” Arkadego Fiedlera. Książka jest zwieńczeniem trylogii, w skład której wchodzą również „Wyspa Robinsona” i „Orinoko”. Główny bohater, Anglik polskiego pochodzenia, John (Jan) Bober, rozbija się na bezludnej wyspie wśród Karaibów, by przystać do indiańskiego plemienia Arawaków i ostatecznie zostać ich wodzem.

W międzyczasie bierze też za żonę śliczną indiańską dziewczynę, Lasanę. Wkrótce musi wyruszyć w niebezpieczną wyprawę do holenderskich kolonii, by negocjować pokojowy układ. Lasana, do tej pory nieodstępna towarzyszka, nie może płynąć – jest w ciąży. Proponuje Janowi zastępstwo – zamiast niej popłynie jej młodsza siostra Symara i – cytuje – „zastąpi Lasanę we wszystkim”. John jest zaskoczony i raczej oburzony, nie rozumie, że zwyczaje Indian są odmienne niż białych – a ja, 10-letni czytelnik, nijak nie rozumiem przyczyn owego oburzenia. W czym problem? Nie może zamiast Lasany popłynąć jej siostra?

Dopiero po 20 latach, sięgając ponownie po książkę, zrozumiałem, w czym miała Samara zastępować swoją siostrę…

A ranking oczywiście przeczytajcie: TUTAJ.

 

Konrad Wągrowski

15:18, blog_esensja
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 20 września 2010
Odbuduj Gwiazdę Śmierci! Imperium cię potrzebuje.

Nieoceniony Facebook (a właściwie jeden ze znajomych) podesłał mi linka do zbioru plakatów propagandowych świata Gwiezdnych Wojen. Jest to na tyle genialne, że warto podzielić się owym linkiem z czytelnikami.

Znajdziecie tam Imperialne plakaty propagandowe:

 

...ale także apele Sojuszu:

 

Więcej TUTAJ.

14:44, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 września 2010
Książki powinno się czytać!

Od dwóch dni publikujemy na "Esensji" Dekalog Maniaka Książkowego. Zaprezentowaliśmy część pierwszą i drugą - w sumie 20 przykazań (wiemy, wiemy - to już nie powinno się nazywać Dekalogiem). Przykazań, które - jak sądzimy - okreslają każdego książkowego maniaka. Jesli takowymi jesteście, powinniście nas zrozumieć. Jeśli nie jesteście - czegoś się o nas dowiecie. :)

Nie wszystkie przykazania zmieściły się w dwudziestce. Żal nam jednak tych pominiętych, dlatego zobaczcie je tutaj:

Nie ma czegoś takiego jak ulubiona książka albo książka, którą warto by zabrać na bezludną wyspę. Pytanie o to - poza tym, że sztampowe jak wszyscy diabli - to jak pytanie o ulubione dziecko. Kretyńskie, warto dodać dla ułatwienia.

Najlepsze biblioteki to takie, w których się samemu wędruje między regałami. Książki mają swój zapach, a wypełnione nimi regały urok. Biblioteki, w których wypełnia się rewersy, to tylko uboższy krewny.

VAT na książki ma pozostać zerowy. Bo w ryja.

Szanowanie książek nie oznacza, że wyglądają one, jakby świeżo je wypchnięto z drukarni. Książki mają być zaczytane.
(uczciwie mówiąc, część redakcji nie zgadza się z powyższym, a wy co sądzicie?)

Żony, pióra, szczoteczki do zębów i ulubionej książki się nie pożycza.

Pamiętaj, książki to doskonała inwestycja. Nie zje ich nigdy inflacja, nie grozi im załamanie rynku walutowego, a złodzieje nigdy nie zainteresują się twoją biblioteczką.

Idealny cytat-motto dla zapalonego czytelnika pochodzi z "Indiany Jonesa i ostatniej krucjaty". SS-man wpada do wnętrza czołgu i zaczyna bić po twarzy profesora Henry'ego Jonesa, pytając: "O co chodzi z tą książką, z tym twoim małym dzienniczkiem? Bez mapy jest bezużyteczny, a jednak wróciliście do Berlina, by go zdobyć. Dlaczego? Co ukrywacie? Co takiego mówi wam ten dziennik, czego nie mówi nam?" Na co zirytowany profesor odpowiada: "Mówi mi, że tacy maszerujący w rządkach durnie jak wy powinni czytać książki, zamiast je palić." Właśnie. Książki powinno się czytać.Czytaj też:

Dekalog maniaka książkowego (1)

Dekalog maniaka książkowego (2)

Dorzucicie coś do naszego zestawienia?

12:33, blog_esensja , Książki
Link Komentarze (4) »
niedziela, 05 września 2010
Na co wydać pieniądze we wrześniu?

Powracam do dawnego pomysłu - osobistego komentarza do naszego przeglądu ciekawych zapowiedzi filmowych, książkowych i komiksowych, czyli na co sam jestem skłonny wydać pieniądze we wrześniu.

1. Film

Najciekawsze zapowiedzi filmowe na wrzesień znajdziecie TUTAJ.

Ubogi miesiąc, nie ma co. Co więcej - "Moon" i "Jej drogę" miałem okazje oglądać wcześniej. Pozostaje więc tylko "Wall Street: Pieniądz nie śpi", czyli test, czy naprawdę Oliver Stone po artystycznych klapach "Aleksandra" i "W." powraca do formy. Na razie opinie są pozytywne.

 

2. Książka

Najciekawsze zapowiedzi książkowe na wrzesień znajdziecie TUTAJ.

Tu nie mam wątpliwości - od dawna na każdą nowość Paula Austera czekam z niecierpliwością, nie inaczej będzie tym razem. Numerem jeden września będzie więc dla mnie "Niewidzialne".

 

3.Komiks

Najciekawsze zapowiedzi komiksowe na wrzesień znajdziecie TUTAJ.

Tak samo nie mam wątpliwości co do komiksu. Każdy dotychczasowy album Blacksada był przynajmniej miłym doświadczeniem estetycznym, a zwykle szła za tym dobra fabuła. Poproszę więc o „Blacksad #4: Piekło, spokój”.

 

Konrad Wągrowski

 

18:21, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 września 2010
Konkurs na literacki blog miesiąca

Pozwalamy sobie przedrukować informację o konkursie na najlepszy blog literacki miesiąca, wcześniej zamieszczony TUTAJ.

Zasady konkursu

Co miesiąc mamy zamiar nagradzać jeden blog poświęcony literaturze i książkom. Wybieramy spośród wszystkich blogów, które zostaną do nas zgłoszone.
Zwycięzca otrzymuje oczywiście Paczkę książek.
Wszystkim wyróżnionym zapewnimy promocję na łamach „Esensji” i prawo do startu w kolejnych edycjach.

 

Zgłoszenie do konkursu

Zgłaszać bloga należy w ramach edycji wrześniowej do końca miesiąca. Zgłoszenie powinno zostać wykonane poprzez wysłanie w mailu adresu internetowego bloga (URL) na adres ksiazki@redakcja.esensja.pl. I to wszystko.

 

Nagroda główna

Nagrodę główną w każdym miesiącu przyznamy blogowi, który… spodoba nam się najbardziej. A to oznacza, że powinien zawierać teksty (recenzje, felietony) na temat książek pisane ze szczerą pasją, z ciekawą argumentacją, ładnym i poprawnym językiem, w miarę regularnie.
Nagrodą główną jest Paczka książek. Z pewnością nie będzie to mniej niż 5 książek, ciekawych nowości wydawniczych, będziemy się starali co miesiąc, aby nagroda była jeszcze bardziej atrakcyjna. Nagrodę wyślemy pocztą.
Laureat głównej nagrody nie może startować w kolejnych edycjach zabawy.
Blog laureata będzie podlegał dodatkowo takim samym formom promocji, jak blogi wyróżnione (patrz niżej).

 

Wyróżnienia

Wszystkie blogi, które nam się spodobają, będą promowane na łamach „Esensji":
  • Poprzez informację o wyróżnieniu w formie esensyjnego newsa
  • Poprzez dodanie do menu „Esensji” w opcji „Blogi”
  • Poprzez regularne informowanie o nowych wpisach na Blogu „Esensji”. (1/3 wpisu i link do całości na wyróżnionym blogu)
  • Poprzez regularne informowanie o nowych wpisach w newsach „Esensji" w cyklu „Co ciekawego na zaprzyjaźnionych blogach".
Jednocześnie oczekujemy od wyróżnionego:
  • Zamieszczenia na swym blogu informacji o wyróżnieniu bądź nagrodzie.
  • Zamieszczenia na swym blogu loga i linku do „Esensji”.
  • Recenzowania na potrzeby „Esensji” przynajmniej jednej w miesiącu książki wybranej z listy i dostarczonej recenzentowi darmowo przez „Esensję” za pomocą poczty. Recenzja taka może także (z jedniodniowym opóźnieniem) zostać zamieszczona na własnym blogu (z adnotacją, że tekst pochodzi z „Esensji”).

 

Krótko mówiąc…

Przysyłacie nam link do świetnego bloga, my go reklamujemy na naszych łamach na różne sposoby i przysyłamy Wam za darmo książki do recenzji. Może być?
12:54, blog_esensja , Książki
Link Komentarze (2) »
środa, 01 września 2010
Zapraszamy do konkursów!

Wszystkich, którzy lubią książki, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach:

Zrób własne „Do księgarni marsz”!

Wyszukaj najciekawsze zapowiedzi książkowe września 2010 i napisz, dlaczego uważasz, że warto zwrócić na nie uwagę.

Konkurs na recenzję książki wrześniowej

A to już standardowy konkurs na recenzję. Zapraszamy!

20:20, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
Magazyn Esensja