Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
piątek, 30 kwietnia 2010
Waka waka!

"Waka Waka (Time for Africa)" to piosenka nagrana przez Shakirę, z towarzyszeniem afrykańskiego zespołu Freshlyground, na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010, zaśpiewa ją na otwarciu 10 czerwca (wystąpią także Alicia Keys i Black Eyed Peas). Uwaga, piosenka jest niesamowicie wirusowa, przyczepiła się do mnie już po pierwszym przesłuchaniu. Waka waka!

Jak już jesteśmy przy "Waka" - "Waka waka waka" (lub "Wocka Wocka Wocka") to słynne powiedzonko Misia Fozziego z Muppet Show:

Karina Murawko-Wiśniewska

15:31, blog_esensja , Muzyka
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 26 kwietnia 2010
Kozak idzie pod prąd

Wampiry są dziś na topie, strach otworzyć lodówkę, a Magdalena Kozak porzuciła świat krwiopijców i przesiadła się na sf - do księgarń właśnie trafił "Fiolet", jej kolejna powieść. Inwazja obcych, żołnierze na ulicach Warszawy i spadochroniarze na niebie - dla mnie bomba! Recenzja wkrótce, tymczasem obejrzyjcie przygotowany przez Staszka Mąderka trailer "Fioletu":

Karina Murawko-Wiśniewska

15:13, blog_esensja , Książki
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 kwietnia 2010
Odmóżdżacze popkulturalne (1)

W ramach nowego blogowego mini-cyklu, aby podtrzymać ledwie tlące się życie na blogu, mamy zamiar wrzucać różne znalezione w sieci ciekawostki popkulturalne (do których być może bez nas byście nie znaleźli). Na początek - fatalne reperkusje pomylenia mistrza Jedi z samochodem. Znalezione na Moronailu.

 

13:53, blog_esensja , Filmy
Link Komentarze (1) »
środa, 21 kwietnia 2010
Najlepsze książki I kwartału 2010

...oczywiście według "Esensji". Jak co kwartał wybraliśmy książki które trzeba znać, warto poznać i można przeczytać. Można się nie zgadzać, zapewne nie udało nam się dotrzeć do wszystkich ważnych i dobrych pozycji, ale i tak jesteśmy przekonani, że nikomu nie zaszkodzi zapoznanie się z wybranymi przez nas książkami. Więcej TUTAJ.

 

 

11:33, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 kwietnia 2010
Kołek w serce horroru

S.O.D. powraca na łamy "Esensji"!  Tym razem Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski i Wit Szostak rozmawiają o "Ręce mistrza" Stephena Kinga, co daje im pretekst do szerszej analizy literackiego horroru, udowadniając jego... niemożność.

Więcej TUTAJ.

 

10:51, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 kwietnia 2010
Potworna spółka

Ostatnio miałem okazję obejrzeć jeszcze raz „Potwory i spółkę” i z zażenowaniem stwierdziłem, że udało mi się nie dostrzec jak inteligentny jest to film. Pod przykrywką radosnej bajeczki przedstawia się tam podły świat, w którym dobrzy, uczciwi i ciężko pracujący Janowie S. katują dzieci dla dobra Firmy. Ba, przekonani są o swej zbawczej roli, przecież ich praca napędza świat!  Za procederem tym stoi owa potworna Spółka, która dzięki swoim przychodom (ergo - sprawnej reklamie), zamyka błędne koło i doprowadza do sytuacji, w której każdy wierzy, że straszone wieczorami maluchy to istoty mordercze i w doprowadzaniu ich do wrzasku nie ma nic złego. Powtarzana nieustannie nieprawda wpisuje się w umysły tak głęboko, że z maleńkiej dziewczynki, która powiedziała „Bu!” mieszkańcy sami czynią, kłamiąc, monstrum łaknące sadystycznych rozrywek (w dodatku posługujące się telekinezą).

Potwory i spółka

Może to tylko bajka, ale mechanizm przejmowania powtarzanych w mediach nieprawd i bezmyślnego podążania za nimi, nieważne czyja krzywda z tego wyniknie, wcale nie jest obcy naszemu światu.  John Sullivan opamiętał się, przerwał spiralę strachu i nienawiści, „Potwory i spółka” skończyły się happy endem. Oby tak częściej - i nie tylko w filmach.

Eryk Remiezowicz

16:41, blog_esensja , Filmy
Link Komentarze (1) »
Magazyn Esensja