Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
poniedziałek, 29 listopada 2010
Hołd dla porucznika Drebina

Leslie Nielsen nie żyje. :( Jak napisał MRW na swoim blogu - najsmutniejsze, gdy odchodzą komicy. Zwłaszcza genialni i kultowi.

Ciekawe, że dopiero po sukcesie ról komediowych przypomnieliśmy sobie, że to właśnie Leslie Nielsen kierował kosmiczną wyprawą w "Zakazanej planecie". I nie starał się być tu zabawny, lecz fachowy.

Ale zapamiętaliśmy go najpierw jako genialnodo doktora Rumacka, wciąż podnoszącego na duchu Teda Strikera w "Czy leci z nami pilot":

A potem był już wielki sukces "Nagiej broni" i setki nieśmiertelnych gagów:

A także - odrobina romantyzmu:

Cześć jego pamięci!

11:35, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
sobota, 27 listopada 2010
Najlepsze książki XXI wieku

Jak wybrać najlepsze książki dekady? Jak w ogóle porównać dobrą literaturę rozrywkową, wizjonerską fantastykę, zbiór błyskotliwych esejów, książkę podróżniczą, dzieło problemowe i tomik poezji? Teoretycznie jury Nike to potrafi, bo nie tworzy żadnych kategorii, ale – po pierwsze – wybiera z dużo mniejszego zbioru, a – po drugie – i tak kieruje się w dużej mierze nazwiskami, a nie konkretnymi dziełami. Udało nam się wybrać najlepsze filmy dekady, najlepsze płyty dekady (polskie i zagraniczne), najlepsze gry, ale - po namyśle i wewnętrznej dyskusji – stwierdziliśmy, że książek nie wybierzemy. Choćby dlatego, że wydano ich w ostatnim dziesięcioleciu nieco więcej niż pokazano w kinach filmów.

Ale przecież obiecaliśmy podsumować dekadę, no i jednak wiele książek nam się naprawdę spodobało – dlaczego więc ich nie wspomnieć? Zdecydowaliśmy się więc na wybór 50 książek, które może nie są absolutnie najlepsze (a może są?), ale na pewno warto zwrócić na nie uwagę, warto po nie sięgnąć i przeczytać. Wierzymy, że nie będzie to czas zmarnowany.

Wybierając książki, staraliśmy się poruszać po najlepiej znanych nam obszarach – ważnym mainstreamie, fantastyce, kryminale i sensacji oraz literaturze faktu. Pojawiły się u nas powieści, cykle (których nie chcieliśmy rozdzielać), ale też zbiory opowiadań. Kierowaliśmy się datą pierwszego polskiego wydania (dlatego znajdziecie tu kilka pozycji z lat 90.) Wydaje nam się, że ten zestaw jest ciekawy, zróżnicowany i – jak to piszemy w tytule – naprawdę wart uwagi. Znajdziecie go TUTAJ.

A ile z naszych propozycji już czytaliście?

 

18:52, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 listopada 2010
W oczekiwaniu na Morskiego Niedźwiedzia

Już 25 listopada na scenie wrocławskiego Firleja wystąpi zespół Seabear. Wreszcie na własnej skórze będzie można się przekonać, jak Islandczycy potrafią hipnotyzować swoją publiczność, a robią to choćby tak:

 

Michał Perzyna

18:23, blog_esensja , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 listopada 2010
OLIS – zestawienie najlepiej promowanych płyt po 19.99

Najnowsze zestawienie Oficjalnej Listy Sprzedaży Płyt w Polsce OLIS uświadomiło mi, jak bardzo naszymi gustami muzycznymi steruje dyrekcja sieci sklepów Empik. I wcale nie chodzi mi o pierwsze miejsce, na którym jest najnowszy krążek Kings Of Leon „Come Around Sundown”, cała rzecz w miejscu drugim, czyli „Back to Black” Amy Winehouse. Płyta ta to prawdziwy majstersztyk, single z niej pochodzące – „You Know I’m No Good” i „Back to Black” – to absolutne hity, nie dziwi więc, że krążek ten wysoko lokuje się na liście najlepiej sprzedawanych płyt. Jest tylko jeden haczyk – został wydany w 2006 roku i wtedy też trafił na 1 miejsce, po czym spędził w zestawieniu 70 tygodni (co jest bardzo dobrym wynikiem) i jak wszystko z niego spadł. Czemu zatem zawdzięczamy jego wielki powrót i to od razu na 2 pozycję? Jakiejś efektownej reedycji, nowemu wideoklipowi, renesansie mody na Winehouse? Nic z tych rzeczy, to pokaz potęgi Empików.

Nie tak dawno temu podobna sytuacja zdarzyła się z „Debiutem” Czesław Śpiewa. Jego wielki powrót na OLIS tłumaczyłem sobie tym, że Czesław wydał drugi album „Pop”, znów zaczęło się o nim mówić, do tego jest promowany w radio. Takie rzeczy się zdarzają, ale nie w tym przypadku. Zrozumiałem to po wycieczce do największego warszawskiego Empiku. Promocja „Debiutu” była tam tak nachalna, że o płytę można było się potknąć. Kusił nie tylko atrakcyjną ceną, ale jego okładka była wszędzie, gdzie by się człowiek nie obejrzał – przy wejściu, schodach, nowościach i oczywiście przy kasach. Człowiek zaczynał wierzyć, że jeśli nie zainwestuje w twórczość Czesława straci cel w życiu. Sam pewnie bym „Debiut” nabył, gdyby nie to, że już go miałem.

Podobnie sytuacja wygląda z Amy Winehouse. Kiedy z dziewczyną odwiedziliśmy Empik w czwartek, czarnowłosa wokalistka, uwieczniona na okładce „Back to Black”, spoglądała na nas z każdego kąta sklepu. Poczucie potrzeby posiadania tego dzieła było porównywalne z tym, które wcześniej mieliśmy w stosunku do Czesława. To przykład jak na nas, potencjalnych klientów działa sprawna reklama. Nie jest to jednak myśl specjalnie odkrywcza. O wiele bardziej martwi mnie fakt, że rynek muzyczny w naszym kraju zależy od promocji w Empiku. Lista OLIS jest układana na podstawie ilości sprzedanych egzemplarzy danej płyty i tegotygodniowy wynik pokazuje, że ludzie lubią dotknąć tego, co kupują, ale poza Empikami nie mają na to szans. Sieć ta niby ma konkurencję w postaci Traffica czy MediaMarkt, ale nie oszukujmy się, to tylko pozory, co najlepiej widać po tłumach, jakie przewijają się przez Empiki co roku w okresie przedświątecznym.

To, że przy pomocy speców od reklamy ludziom można wcisnąć każdy badziew, to, cytując klasyka, oczywista oczywistość, ale martwi mnie fakt, że Empiki tak bardzo rządzą naszym rynkiem muzycznym. Pół biedy jeśli promują tak ciekawych artystów jak Czesław Śpiewa i Amy Winehouse, ale boję się, że w ten sam sposób można sprzedać wszystko, a potem z dumą ogłosić potrójną Platynę. Na przykład dla Gosi Andrzejewicz…

 

Piotr „Pi” Gołębiewski

16:14, blog_esensja , Muzyka
Link Komentarze (1) »
sobota, 06 listopada 2010
Najlepsze polskie płyty XXI wieku

Zakończył się nam kolejny ranking - najlepsze polskie płyty dekady. Czy trzeba uzasadaniać, że każdy ranking najlepiej świadczy o gustach wybierających, a nie jest Prawdą Objawioną? Ostatnio zresztą dochodzimy do wniosku, że ranking się udaje, jeśli wywoła wokół siebie solidną kłótnię (czytaj: dyskusję). Co zresztą zdaża się ostatnio prawie za każdym razem. Ale o to właśnie chodzi w tej zabawie.

Na podsumowanie więc piosenka z nagrodzonej płyty, która spokojnie mogłaby rywalizować też o tytuł utworu dekady.

15:17, blog_esensja , Muzyka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 listopada 2010
Remember, remember, the 5th of November...

Taka piękna popkulturowa data - nie może zabraknąć okolicznościowego wpisu.

Remember remember the fifth of November
Gunpowder, treason and plot.
I see no reason why gunpowder, treason
Should ever be forgot...

Lektura na dziś: oczywiście "V jak Vendetta" Alana Moore'a. Można doprawić filmem.

16:48, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 listopada 2010
Okolicznościowo...

Dzisiaj, z powodów oczywistych, małe wspomnienie. Ponieważ obraz wart jest tysiąca słów, Tych, Którzy Odeszli przypominamy jakoś tam powiązanymi filmami lub ilustracjami.

Tony CurtisElżbieta CzyżewskaFrank FrazettaDennis HopperLudwik Jerzy KernAndrzej KonicÉric RohmerJerome David SalingerJosé Saramago

Jerzy Stefan StawińskiWiaczesław Tichonow

Czytaj też wspomnienie o Stirlitzu.Jerzy Turek

14:39, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
Magazyn Esensja