Kategorie: Wszystkie | Filmy | Gry | Komiksy | Książki | Magazyn | Muzyka | Varia
RSS
czwartek, 05 grudnia 2013
Najlepsze książki na prezent!

Jak co roku proponujemy duże zbiory popkulturalnych prezentów. Zaczynamy od książek - bo jest i z czego wybierać pozycje pod tegoroczną choinkę. Zobaczcie nasz zbiór najlepszych prezentów książkowych.

 

 

 

 

Dużo więcej TUTAJ.

13:44, blog_esensja
Link Komentarze (3) »
środa, 30 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (10)

Dziś ostatni dzień publikacji rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów. 100 filmów za nami, a na pierwszym miejscu... sami sprawdźcie. Tu zdradzimy tylko jaki film otwiera najlepszą dziesiątkę zestawienia:

 

10. Matrix (1999, reż. Andy Wachowski, Larry Wachowski)
Co można jeszcze powiedzieć o filmie, który przez ostatnie 14 lat został dokumentnie zanalizowany, omówiony, rozłożony na czynniki pierwsze, skopiowany, sparodiowany…? „Matrix” to już nie film, to instytucja, to filozofia, to kult. Nie było chyba też filmu, który by tak prowokował kłótnie, który miałby tyleż zapalonych wyznawców, co zdeklarowanych kontestatorów, dla których niewątpliwą pożywką były dwie zdecydowanie odstające poziomem kontynuacje. Nasza redakcja dała radę oddzielić pierwszy film od dwóch sequeli, te dwa ostatnie oceniła surowo, ten pierwszy uznała za godny pierwszej dziesiątki naszego rankingu.
Czytaj więcej.

15:24, blog_esensja
Link Komentarze (1) »
wtorek, 29 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (9)

To już przedostatnia odsłona rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów. A otwiera ją chyba odrobinę niespodziewana pozycja...

20. Nausicaä z Doliny Wiatru (1984, Kaze no tani no Naushika, reż. Hayao Miyazaki)
„Nausicaa…”, choć została stworzona formalnie przed powołaniem słynnego Studia Ghibli, artystycznie należy w pełni do tej ekstraklasy japońskiego anime. Zresztą to sukces tego właśnie filmu był przyczynkiem do powstania Ghibli, a tym samym do późniejszego stworzenia takich arcydzieł, jak „Księżniczka Mononoke” czy „W krainie bogów”. Jednak to nie historyczne niuanse, interesujące przede wszystkim dla fanów anime, sprawiły, że film Hayao Miyazakiego znalazł się na naszej liście i to tak wysoko. „Nausicaa…” to znakomity postapokaliptyczny dramat sf, w którym fabuła i pomysł są równie ważne, co forma.

Czytaj więcej.

 


12:17, blog_esensja
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 28 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (8)

Trzecią dziesiątkę naszego rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów otwiera dzieło tyleż kultowe, ile mało znane - "Kin-dza-dza" Georgija Daneliji.

30. Kin-dza-dza! (1986, Кин-дза-дза!, reż. Gieorgij Danelija)
Notka w języku czatlano-pacakskim:
Ku. Ku ku ku, ku ku ku ku – ku, ku, ku. Ku ku ku ku ku, ku ku ku ku ku; ku ku ku ku ku. Ku ku, ku ku ku ku – ku, ku. Ku ku ku (ku ku, ku, ku ku ku ku), ku ku ku. Ku, 1986 ku ku ku (ku!). Ku ku ku; ku ku ku ku ku, ku ku ku, ku. Ku ku ku. Ku, ku ku ku pepelac; ku, ku ku ku (ku ku). Ku ku ku ecylopp ku ku ecych. KC ku ku ku ku ku. Ku ku ku – cak. Ku ku ku ku, ku ku ku; ku ku – ku ku ku – ecylopp ku ku ku. Kiu!

Czytaj więcej.

 

15:04, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (7)

Coraz bliżej święta... coraz bliżej święta... i finał naszego rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów. Czwartą dziesiątkę otwiera pewien bardzo widowiskowy obraz:

40. Piąty element (1997, The Fifth Element, reż. Luc Besson)

Co tu dużo mówić. Film polaryzujący widownię – wydaje mi się, że nie są możliwe letnie reakcje, a jedynie te biblijne „tak-tak, nie-nie”. Albo przyjmie się olśniewające kreacje Jean-Paula Gaultier, archetypowego twardziela w podkoszulku, Bruce′a Willisa i uroczą Millę Jovovich plus szereg komiksowo przerysowanych postaci ludzkich i obcokosmicznych w pędzącej na łeb, na szyję akcji, albo… albo nie. „Piąty element” ma 200% cukru w cukrze: futurystyczne miasta, latające dżonki, loty kosmiczne, wstrętnych obcych terrorystów, prehistoryczną tajemnicę egipską, wielkie krążowniki z mocarnym uzbrojeniem, nadprzyrodzoną wojowniczkę odtworzoną z kilku komórek, a także mnóstwo humoru.

Czytaj więcej.

 

16:14, blog_esensja
Link Komentarze (1) »
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (6)

Pierwszą pięćdziesiątkę naszego wielkiego rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów otwiera obraz o pewnym słynnym potworze:

50. Godzilla (1954, Gojira, reż. Ishirô Honda)

Na pytanie o najbardziej znanych Japończyków Amerykanie wymienili niegdyś cesarza Hirohito, Bruce’a Lee i Godzillę. Ten pierwszy zasadniczo, oficjalnie niebiańskiego pochodzenia, nie był obywatelem Japonii, drugi oczywiście był Chińczykiem, prawdziwym synem kraju Kwitnącej Wiśni był więc Godzilla, choć w gruncie rzeczy narodzony na pacyficznych wyspach. W tej anegdocie są dwie ważne prawdy – tytułowy wielki jaszczur to bohater wybitnie japoński, ale jego sława pokonała granice i uczyniła z niego jedną z ikon światowej popkultury. Oryginalny japoński „Godzilla” to film silnie osadzony w powojennych realiach Kraju Kwitnącej Wiśni, z plejadą różnorodnych i realistycznych bohaterów, dobrze zarysowanym wątkiem miłosnym oraz tytułowym potworem, który, zamiast stanowić podstawę dla prostej katastroficznej opowieści o walce z wielkim gadem, wydaje się być o wiele bardziej katalizatorem przemian wśród ludzi. 

Czytaj więcej.

 

10:38, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (5)

Dotarliśmy więc do półmetka naszego rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów. Szóstą dziesiątkę otwiera bardzo znany obraz:

60. Powrót do przyszłości II (1989, Back To The Future Part II, reż. Robert Zemeckis)

Łatwo jest zarzucać sequelowi „Powrotu do przyszłości” wtórność i odcinanie kuponów, ale już często pojawiające się głosy, że film jest zbyt zagmatwany to mocna przesada – przecież o to właśnie chodzi w sf o podróżach w czasie! Tym razem Robert Zemeckis nie ograniczył się do prostej (choć przecież też podanej bardzo atrakcyjnie) walki o niezmienianie przeszłości swoich rodziców. W części drugiej Marty i Doc skaczą w przód, w tył (ale alternatywny), a potem jeszcze raz w tył, i jeszcze raz… Te przeskoki czasowe zamieniają się w ekscytującą pogoń za gadżetem, który jest kluczem do stabilności linii czasowej i, de facto, szaloną komedię pomyłek.

Czytaj więcej.

 

17:31, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (4)

Jak łatwo się domyślić, dziś dziesiątka siódma rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów. Otwiera ją stosunkowo świeży film...

70. Nie opuszczaj mnie (2010, Never Let Me Go, reż. Mark Romanek)

„Nie opuszczaj mnie” to niesłychanie liryczny, wzruszający i nad wyraz kulturalnie zrealizowany film na bazie powieści Kazuo Ishigury, opowiadający o smutnym losie dziewczyny (świetna rola Carey Mulligan!) wyhodowanej wyłącznie po to, by po osiągnięciu przez nią dojrzałości można ją było potraktować jako dawcę narządów dla osób chorych na raka. Historia – dla złagodzenia wymowy osadzona w alternatywnej rzeczywistości, w której już w 1967 roku średnia długość życia ludzi sięgnęła stu lat – jest momentami wręcz niewiarygodnie przygnębiająca i po prostu poraża fatalizmem i bezsilnością, wynikającymi z zupełnego pogodzenia się bohaterów ze swoim losem, czy też może raczej z niemożności wyobrażenia sobie przez nich losu innego, niż ten przeznaczony im przez opiekunów. 

Czytaj więcej.


14:35, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (3)

Dziś kolejna dziesiątka rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów - ósma (czyli miejsca od 80 do 71). Zaczyna ją dzieło byłej żony Jamesa Camerona, która zanim kręciła o bin Ladenie, robiła swego rodzaju cyberpunk:

80. Dziwne dni (1995, Strange Days, reż. Kathryn Bigelow)

Ten obraz ma kilka mocnych punktów i kilka słabych. Mocnym – zwłaszcza w dacie wejścia na ekrany – było użycie (co prawda błędnej) daty – 2000 i wykorzystanie ówczesnego niepokoju millenijnego – to właśnie przełom 1999/2000 jest tytułowymi „dziwnymi dniami”. Świat nieodległej przyszłości (jak to brzmi z perspektywy roku 2013), rasowe zamieszki w Kalifornii, urządzenie nagrywające i odtwarzające wspomnienia – wizja, którą można było przyjąć jako możliwą. Pierwsze skrzypce gra pnący się po szczeblach kariery Ralph Fiennes (już po „Liście Schindlera”, ale przed „Angielskim pacjentem”) i twarda Angela Bassett, zaś znaczące, choć drugoplanowe role Toma Sizemore′a i Juliette Lewis dodają filmowi intrygi miłosno-kryminalnej. Kathryn Bigelow już w tym wczesnym filmie podejmowała tematy społecznie istotne, co w późniejszym okresie zaowocowało oskarowym „Hurt Locker” czy „Wrogiem nr 1”.

Czytaj więcej.

15:49, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 października 2013
100 najlepszych filmów fantastycznonaukowych wszech czasów (2)

Dziś już druga dziesiątka naszego rankingu 100 najlepszych filmów SF wszech czasów. Otwiera ją sam Szalony Max:

90. Mad Max (1979, reż. George Miller)

RedNacz Esensji bardzo się dziwił, że w głosowaniu członków redakcji „Mad Max” o włos wygrał z „Mad Maxem 2”. Owszem, „dwójka” była „czystym” filmem post-apo, kwintesencją postapokaliptycznego szyku i designu i wywarła decydujący wpływ na wszystkie późniejsze obrazy w filmach i grach (co szczególnie dobrze widać w serii gier „Wastelands” i „Fallout”, w których pojawia się nie tylko skórzana kurtka Maxa Rockatansky′ego i jego pies-towarzysz, ale i punkowi obszarpańcy – Raidersi). Ale właśnie dlatego „jedynka” jest ciekawsza.

Czytaj więcej.

10:46, blog_esensja
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 49
Magazyn Esensja