Blog > Komentarze do wpisu
Granie w stylu retro

Pewien duży portal piszący o wszystkim co się tylko da (najczęściej bez ładu, składu i okazji) doceniany za szybkość reakcji, ganiony za stronę edytorską, błędy i wyśmiewany za "forumowiczów", ma też dział gier. No i w tymże dziale, również bez jakiejś specjalnej okazji (koniec roku?) opublikowano przegląd najważniejszych gier ostatnich 18 lat. W sumie fajnie, bo łezka się w oku kręci widząc te screeny, ale... Ale jak nam się w końcu w Esensji ustabilizuje i rozwinie dział gier zrobimy podobny ranking porządnie.

Prince of Persia

No bo dlaczego 18 lat? Że z "osiemnastką", wchodzeniem w dorosłość się kojarzy? Polski rynek gier w dorosłość wszedł już dawno temu, a i urodził się wcześniej niż 1990. Że przełom systemów, demokratyzacja kraju itp.? No to lepiej było sięgnąć po 1989 rok, nie zabrakłoby wtedy gier takich jak "Warlords", "North & South", "Saper" i "Solitaire" (weszły do Windowsów w 1990r., ale napisane zostały w 1989), a przede wszystkim "SimCity" i "Prince of Persia"! Jak można wskazywać wielkość "SimCity 2000" nie prezentując kultowego poprzednika Od Którego Wszystko Się Zaczęło?

Bubble Bobble

Oczywiście można też cofać się o kolejne lata, do "Tetrisa", "Ultimy", "Street Fightera", "Dungeon Mastera", "Arkanoida", "Bubble Bobble", pierwszych "(Super) Mario Bros", "King's Quest", "Knight Lore", a nawet jeszcze dalej. I żadna granica nie będzie dobra, nawet "Pong" czy "Computer Space" (o "Asteroids" czy "Space Invaders" nie mówiąc) byłyby problematycznym początkiem. No ale dobra, przyjmujemy jakiś okres, jakkolwiek dziwny i umowny by on nie był, i opowiadamy o najważniejszych grach w tym okresie. I co?

UFO

No i pierwsza część rankingu pokrywa lata 1990-1995 prezentując mnóstwo przełomowych, pamiętanych, bardzo dobrych i wciąż grywalnych produkcji... ale zdecydowanie nie wszystkich wartych wspomnienia. Oczywiście każdy taki wybór jest subiektywny, ale czy można lekceważyć takie tytuły jak "Settlers", "Cannon Fodder", "Red Baron", pierwsza "Diuna", "Pirates! Gold", "UFO Enemy Unknown", "Panzer General", "Sensible Soccer", "Eye of the Beholder", "Indiana Jones and the Fate of Atlantis", "Railroad Tycoon", "Caesar", "King's Quest VI & VII", "Street Fighter 2", "Another World", "Virtua Racing", "Alone in the Dark", "7th Guest", "Myst", "Wing Commander III", "X-wing", "TIE-Fighter", "Jagged Alliance", "Descent", "DynaBlaster", "Lost Vikings", "Pinball Dreams", "Horde", "Heroes of Might and Magic"... uff! I jeszcze pewnie wiele innych o których zapomniałem. Jasne, że nie wszystkie były super-nowościami, czymś zapoczątkowującym nowy gatunek, ale były na pewno kamieniami milowymi znakomicie zapamiętanymi przez graczy, często przedefiniowującymi schemat danego typu gry. Bo jeśli w rankingu znalazło się miejsce dla obu "Warcraftów" czy "SC2000" to dlaczego nie dla "WC III" czy "SF 2", które były dla swoich poprzedników tym samym co "W2" i "SC2000" dla swoich. Dziwi też brak całych podgatunków, jak przygodówki, pinballe, gry wojenne, symulatory lotnicze, gry sportowe... Zamiast tego są jakieś "Zeldy", "Heretiki" czy "Keen Commandery"...

Virtua Fighter

A kończąc optymistycznie: fajnie, że oprócz oczywistości typu "Wolfensteina", ktoś pamięta o tym, że przed "Tekkenem" był "Virtua Fighter", a przed "C&C" i "Warcraftem" - "Diuna 2".

A jeszcze optymistyczniej: jak zasypiecie nasz dział growy prośbami i sugestiami, też dostaniecie okolicznościową podróż w przeszłość... a może i w przyszłość?

Jakub Gałka
sobota, 27 grudnia 2008, blog_esensja

Polecane wpisy

  • Najlepsze książki na prezent!

    Jak co roku proponujemy duże zbiory popkulturalnych prezentów. Zaczynamy od książek - bo jest i z czego wybierać pozycje pod tegoroczną choinkę. Zobaczcie nasz

  • Najlepszy górnik popkultury

    Dziś dzień górnika. Normalnie raczej nie piszemy o takich rzeczach na tym blogu, ale pomyślałem sobie, że można jednak jakoś to święto uczcić. Pomyślałem i pomy

  • Jak sprzedać listę płac

    W kinie idą na łatwiznę - przewijają rolkę z nazwiskami, puszczają wiązankę motywów z całego filmu i już. W co trzecim przypadku dołączają w promocji, na samym

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: pijotr, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/12/28 02:53:14
"Jakies Zeldy"?

Naprawde?
-
Gość: kid loco, 217.153.207.*
2008/12/29 13:09:06
Pamietaliście o "Cannon Fodder" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dorzuciłbym bym jeszcze "Laser Squad" i jego protoplastę "Rebel Star".
i nie mogę zapomnieć, że w moim bloku była regularna liga (8 osób, 2 mieszkania, 2 atarynki) "Archon" i "Archon 2"
-
2008/12/30 02:57:50
Ej no, bez przesady.

1. Jakub Gałka: "Pewien duży portal piszący o wszystkim co się tylko da (najczęściej bez ładu, składu i okazji) doceniany za szybkość reakcji, ganiony za stronę edytorską, błędy i wyśmiewany za "forumowiczów", ma też dział gier. No i w tymże dziale, również bez jakiejś specjalnej okazji (koniec roku?) opublikowano przegląd najważniejszych gier ostatnich 18 lat."

Cytat z artykułu na Onecie: "I z tej właśnie przyczyny serwis Webdesigner Depot przygotował ranking najważniejszych gier, które pchnęły design na nowe tory."

Więc dlaczego ma się pretensje do Onetu?

2. Jakub Gałka: "No bo dlaczego 18 lat?"

Webdesignerdepot: "The 1990s became the golden age of computer video games and gave birth to a large number of game developers and publishers such as Activision, Electronic Arts, Blizzard and id Software"

A powód to przecież dobry jak każdy inny. Ile już było różnych rankingów z przeróżnych okazji?

Poza tym to co Onet zawalił to tytuł samego artykułu bo po angielsku brzmi on

"Video Game Design Between 1990-2008"

Biorąc to pod uwagę miejsce "takiego Heretica" nie jest całkowicie przypadkowe skoro to jedna z pierwszych gier w której można było się rozglądać a nie tylko trzymać broń na jednym poziomie jak choćby w "Wolfenstein".

"Kommander Keen"?

Cytuję z Wikipedii: "The cartoon-style platformers are notable for their pioneering use of EGA graphics and shareware distribution, and because they were some of the first games by id Software (which went on to develop blockbusters like Doom and Quake). The games were also exciting to the PC gaming community of the time because of John Carmack's revolutionary smooth-scrolling graphics engine."

"SimCity 2000"? Może nie tylko dlatego, że był to na prawdę ogromny skok naprzód w porównaniu z pierwszą częścią ale też premiera jedynki miała miejsce w 1989 roku?

"Zeldy" to nawet nie skomentuję bo to przecież podstawa wszech świata(wirtualnego).

No i to tylko niewinny ranking. Jeden z miliona. Zawsze można polemizować..ale żeby tak od razu wyburzać na dobór tytułów?
-
Gość: bart014, *.aster.pl
2008/12/31 08:57:36
A mi to klasycznych niebieskich jeansów brakuje ale jakoś się już chyba przyzwyczaiłem, że ludzie o nich zapomnieli i, że temat minął...
Magazyn Esensja